Namaz Nasıl Kılınır? Behlül Dane Hazretleri Kimdir?

NAMAZ KILMAK

Değerli insanlar,

Bütün kılınan namazlar Allah rızası için kılınır. Namaz, insanı kötülüklerden alıkoyar. Namaz kılan insan namaza durduğu zaman namaz kılanın üzerine Rahmet iner. Namazını düzgün kılanlar için melekler Tövbe-İstigfar eder. Rahmet melekleri ona dua eder. Allah C.C’nin Rahmeti üzerinizdeyken başınıza bela, kaza, hastalık gelmez. Gelse de çabuk üzerinizden kalkar, Allah C.C’nin izni, lütfu, keramıyla. Tabiî ki bu gerçek namaz kılanlar için geçerlidir. Riyayla namaz kılınmaz. Namazdayken ticaret yapılmaz. Örneğin: Adam namaza durmuş kafası işinde. Namazda dünya işi hiç düşünülmez. Namaz esnasında dünyayla irtibatınızı kesebiliyorsanız işte o namazdır. Namazınızın kabul olduğunu anlamanız için huşu içinde kılar da namazınızın bitmesini istemiyorsanız işte bilin ki namazdasınız. Buradan ötesini yüzyıllar önceki Behlül Dane Hazretlerinin gerçekten yaşadığı namazla ilgili olayı anlatacağım.

Behlül Dane Hazretleri

 Halife Harun Reşid bir ramazan günü Behlül Dane Hazretlerine akşam namazında camiye gitmesini ve namaza gelen herkesi iftara davet etmesini söyler.

Akşam olur namaz kılınır, namazdan sonra Hz. Behlül 5-10 kişilik bir grupla çıkagelir. Harun Reşid şaşkın bir halde sorar:

– Akşam camiye bu kadar insan mı geldi?

Behlül Dane Hazretleri şöyle cevap verir:

– Ey Halife, siz bana camiye gelenleri değil, namaza gelenleri iftara çağır dediniz. Namazdan sonra cami kapısında durdum, çıkan herkese hocanın namaz kıldırırken hangi sureyi okuduğunu ve daha başka şeyler sordum. Onları da yalnız bu getirdiğim kişiler bildi. Camiye gelen çoktu ama namaza gelen bu kadarmış!